Events
Series
Persons
Clubs
Log In
English
Čeština
Deutsch
English
Español
Italiano
Latviski
Lietuvių
Magyar
Norsk
Polski
Slovenščina
Suomi
World Ranking List: 2024-05-11
Series
World Ranking List
E - TOTAL
E - Open
E - Physically Challenged
E - Junior
Top 100
All
Top 100
Rank only
Full
Detailed
Brief
Rank only
Cat.
Name
Club
Country
1
EO
Krystian Petersburski
Azymut 45 Gdynia
POL
2
EO
Antti Rusanen
Hauhon Sisu
FIN
3
EO
Juha Hiirsalmi
Turun Metsänkävijät
FIN
4
EO
Arno Grønhovd
Modum OL
NOR
5
EO
Laura Eliza Lapina
Latvia
LAT
6
EO
Pinja Mäkinen
Finland
FIN
7
EO
Teemu Niskanen
LS-37
FIN
8
EJ
Simone Frascaroli
POL. G. MASI
ITA
9
EO
Robertas Stankevič
O! Klaipėda
LTU
10
EO
Anders Höije
Göteborg Majorna OK
SWE
11
EO
Aaron Gaio
GS Pavione
ITA
12
EO
John Kewley
MDOC
GBR
13
EO
Bjarne Friedrichs
MTV Seesen
GER
14
EO
Ondřej Macek
Lokomotiva Pardubice
CZE
15
EO
Marcello Lambertini
POL. G. MASI
ITA
16
EO
Geir Myhr Øien
Ringsaker OK
NOR
17
EO
Michele Cera
Erebus Or. Vicenza
ITA
18
EO
Marit Wiksell
Rehns BK
SWE
19
EO
Aurimas Murenas
Medeina OK
LTU
20
EO
Pavel Ptáček
BETA URSUS Rosice
CZE
21
EO
Erik Stålnacke
IFK Göteborg
SWE
22
EO
Davide Martignago
OK Montello
ITA
23
EO
Krešo Keresteš
Slovenia
SLO
24
EJ
Sebastiano Lambertini
Italy
ITA
25
EO
Martin Fredholm
OK Linné
SWE
26
EO
Petteri Hakala
Kalevan Rasti
FIN
27
EO
Alessio Tenani
Italy
ITA
28
EO
Ralph Körner
OLV Landshut
GER
29
EJ
Jonatán Furucz
Farmaceut Bratislava
SVK
30
EO
Ján Furucz
Farmaceut Bratislava
SVK
31
EO
Lennart Wahlgren
Rehns BK
SWE
32
EO
Dušan Furucz
Farmaceut Bratislava
SVK
33
EO
Daniel Locker
Spartak Rychnov n. Kn.
CZE
34
EO
William Rex
Sweden
SWE
35
EO
Sami Hyvönen
Nurmeksen Sepot
FIN
36
EO
Magnus Sterner
SMOL
SWE
37
EO
Jacek Wieszaczewski
Orientop Wroclaw
POL
38
EO
Erik Lundkvist
HJS Vansbro OK
SWE
39
EO
Maciej Urbaniak
Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu
POL
40
EO
Leif Eriksson
SMOL
SWE
41
EO
Anton Hemlin
IK Uven
SWE
42
EO
Martin Aarholt Waaler
Porsgrunn OL
NOR
43
EO
Emil Kacin
Slovenia
SLO
44
EO
Libor Forst
Matfyz Praha
CZE
45
EO
Robert Jakobsson
Tidaholms SOK Sisu
SWE
46
EO
Šimon Mareček
Lokomotiva Pardubice
CZE
47
EO
Jiří Kalousek
FS Praha
CZE
48
EO
Sigurd Dæhli
Norway
NOR
49
EO
Joao Pedro Valente
CPOC
POR
50
EO
Ilze Lapina
Ziemelkurzeme OK
LAT
51
EJ
Kristaps Mierlauks
Sprīdītis TSK
LAT
52
EO
Lars Jakob Waaler
Porsgrunn OL
NOR
53
EO
Joanna Puternicka
Orientop Wroclaw
POL
54
EO
Anders Haugskott
Espoon Suunta
NOR
55
EO
Pavel Kurfürst
FS Praha
CZE
56
EO
Šimon Mižúr
Farmaceut Bratislava
SVK
57
EO
Stig Gerdtman
Sweden
SWE
58
EO
Esko Junttila
Muuramen Rasti
FIN
59
EO
Ari Tertsunen
Nurmeksen Sepot
FIN
60
EO
Normunds Narvaiss
Sprīdītis TSK
LAT
61
EO
Klemen Kenda
Slovenia
SLO
62
EP
Vladyslav Vovk
Prolisok
UKR
63
EO
Simonas Riauka
O! Klaipėda
LTU
64
EO
Adam Stalka
Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu
POL
65
EO
Charles Bromley Gardner
British Army OC
GBR
66
EJ
Kateryna Prasol
PodilTeam Bamby SC
UKR
67
EO
Owe Andersson
Sweden
SWE
68
EO
Koji Chino
Wanderers
JPN
69
EO
Alex Tello
Valencia O
ESP
70
EP
Jana Kosťová
Czech Republic
CZE
71
EO
Bartlomiej Mazan
WKS Śląsk
POL
72
EO
Tom Dobra
Thames Valley OC
GBR
73
EO
Tomislav Varnica
OK Vihor
CRO
74
EJ
Albert Forst
Matfyz Praha
CZE
75
EO
Renato Bettin
Italy
ITA
76
EO
Jorge CaracaValente Barrera
Spain
ESP
77
EO
Anton Puhovkin
Ukraine
UKR
78
EO
Mykola Opanasenko
Prolisok
UKR
79
EP
Valerii Lytvynov
Prolisok
UKR
80
EP
Eero Hakanen
Rasti-Jyry
FIN
81
EO
Niklas Nilsson
Harlovs IF
SWE
82
EO
Remo Madella
Punto Nord
ITA
83
EO
Kentaro Iwata
Tsurumai OLC
JPN
84
EO
Ivo Tišljar
OK Orion
CRO
85
EP
Svein Jakobsen
Fredrikstad SK
NOR
86
EP
Ola Jansson
Sweden
SWE
87
EO
Anne Straube
Orienteering Germany
GER
88
EJ
Oleksandr Grysha
PodilTeam Bamby SC
UKR
89
EO
Nina Döllgast
MTV Seesen
GER
90
EJ
Ville Hiirsalmi
Turun Metsänkävijät
FIN
91
EP
Michael Johansson
Sweden
SWE
92
EO
Ben Kyd
Great Britain
GBR
93
EO
Iva Lovrec
OK Vihor
CRO
94
EO
Jo Inge Fjellstad
Ås NMBU Orientering
NOR
95
EO
Martti Inkinen
Rajamäen Rykmentti
FIN
96
EO
Zoltán Miháczi
Tipo TKE
HUN
97
EJ
Matilda Lukkari
SK Uusi
FIN
98
EO
Susy De Pieri
Eridano Adventure
ITA
99
EO
Goran Andersson
Attunda OK
SWE
100
EO
Andrius Jovaiša
OSK Falco
LTU
Name
Club
Country
1
Krystian Petersburski
Azymut 45 Gdynia
POL
2
Antti Rusanen
Hauhon Sisu
FIN
3
Juha Hiirsalmi
Turun Metsänkävijät
FIN
4
Arno Grønhovd
Modum OL
NOR
5
Laura Eliza Lapina
Latvia
LAT
6
Pinja Mäkinen
Finland
FIN
7
Teemu Niskanen
LS-37
FIN
8
Robertas Stankevič
O! Klaipėda
LTU
9
Anders Höije
Göteborg Majorna OK
SWE
10
Aaron Gaio
GS Pavione
ITA
11
John Kewley
MDOC
GBR
12
Bjarne Friedrichs
MTV Seesen
GER
13
Ondřej Macek
Lokomotiva Pardubice
CZE
14
Marcello Lambertini
POL. G. MASI
ITA
15
Geir Myhr Øien
Ringsaker OK
NOR
16
Michele Cera
Erebus Or. Vicenza
ITA
17
Marit Wiksell
Rehns BK
SWE
18
Aurimas Murenas
Medeina OK
LTU
19
Pavel Ptáček
BETA URSUS Rosice
CZE
20
Erik Stålnacke
IFK Göteborg
SWE
21
Davide Martignago
OK Montello
ITA
22
Krešo Keresteš
Slovenia
SLO
23
Martin Fredholm
OK Linné
SWE
24
Petteri Hakala
Kalevan Rasti
FIN
25
Alessio Tenani
Italy
ITA
26
Ralph Körner
OLV Landshut
GER
27
Ján Furucz
Farmaceut Bratislava
SVK
28
Lennart Wahlgren
Rehns BK
SWE
29
Dušan Furucz
Farmaceut Bratislava
SVK
30
Daniel Locker
Spartak Rychnov n. Kn.
CZE
31
William Rex
Sweden
SWE
32
Sami Hyvönen
Nurmeksen Sepot
FIN
33
Magnus Sterner
SMOL
SWE
34
Jacek Wieszaczewski
Orientop Wroclaw
POL
35
Erik Lundkvist
HJS Vansbro OK
SWE
36
Maciej Urbaniak
Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu
POL
37
Leif Eriksson
SMOL
SWE
38
Anton Hemlin
IK Uven
SWE
39
Martin Aarholt Waaler
Porsgrunn OL
NOR
40
Emil Kacin
Slovenia
SLO
41
Libor Forst
Matfyz Praha
CZE
42
Robert Jakobsson
Tidaholms SOK Sisu
SWE
43
Šimon Mareček
Lokomotiva Pardubice
CZE
44
Jiří Kalousek
FS Praha
CZE
45
Sigurd Dæhli
Norway
NOR
46
Joao Pedro Valente
CPOC
POR
47
Ilze Lapina
Ziemelkurzeme OK
LAT
48
Lars Jakob Waaler
Porsgrunn OL
NOR
49
Joanna Puternicka
Orientop Wroclaw
POL
50
Anders Haugskott
Espoon Suunta
NOR
51
Pavel Kurfürst
FS Praha
CZE
52
Šimon Mižúr
Farmaceut Bratislava
SVK
53
Stig Gerdtman
Sweden
SWE
54
Esko Junttila
Muuramen Rasti
FIN
55
Ari Tertsunen
Nurmeksen Sepot
FIN
56
Normunds Narvaiss
Sprīdītis TSK
LAT
57
Klemen Kenda
Slovenia
SLO
58
Simonas Riauka
O! Klaipėda
LTU
59
Adam Stalka
Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu
POL
60
Charles Bromley Gardner
British Army OC
GBR
61
Owe Andersson
Sweden
SWE
62
Koji Chino
Wanderers
JPN
63
Alex Tello
Valencia O
ESP
64
Bartlomiej Mazan
WKS Śląsk
POL
65
Tom Dobra
Thames Valley OC
GBR
66
Tomislav Varnica
OK Vihor
CRO
67
Renato Bettin
Italy
ITA
68
Jorge CaracaValente Barrera
Spain
ESP
69
Anton Puhovkin
Ukraine
UKR
70
Mykola Opanasenko
Prolisok
UKR
71
Niklas Nilsson
Harlovs IF
SWE
72
Remo Madella
Punto Nord
ITA
73
Kentaro Iwata
Tsurumai OLC
JPN
74
Ivo Tišljar
OK Orion
CRO
75
Anne Straube
Orienteering Germany
GER
76
Nina Döllgast
MTV Seesen
GER
77
Ben Kyd
Great Britain
GBR
78
Iva Lovrec
OK Vihor
CRO
79
Jo Inge Fjellstad
Ås NMBU Orientering
NOR
80
Martti Inkinen
Rajamäen Rykmentti
FIN
81
Zoltán Miháczi
Tipo TKE
HUN
82
Susy De Pieri
Eridano Adventure
ITA
83
Goran Andersson
Attunda OK
SWE
84
Andrius Jovaiša
OSK Falco
LTU
85
David Jukes
Berkshire Orienteers
GBR
86
Ferenc Feher
ZTC
HUN
87
Arturo Garcia Dengra
Spain
ESP
88
Tsuyoshi Ban
Japan
JPN
89
Michael Chun Chi Tsang
Wessex
HKG
90
Miroslav Šimek
SK Los Mělník
CZE
91
Karin Bödecs
Sweden
SWE
92
Ivan Kyselov
Prolisok
UKR
93
Yevhenii Lukatskyi
PodilTeam Bamby SC
ISR
94
Wang Ki Yuen
Hong Kong
HKG
95
Iain Phillips
Leicestershire OC
GBR
96
Lenka Forstová
Matfyz Praha
CZE
97
Enrique Rolland Lopez de Coca
Spain
ESP
98
Hector Lorenzo Yustos
Spain
ESP
99
Marita Lilja Grønhovd
Modum OL
NOR
100
Katja Engelhardt
SSV Planeta Radebeul
GER
Name
Club
Country
1
Vladyslav Vovk
Prolisok
UKR
2
Jana Kosťová
Czech Republic
CZE
3
Valerii Lytvynov
Prolisok
UKR
4
Eero Hakanen
Rasti-Jyry
FIN
5
Svein Jakobsen
Fredrikstad SK
NOR
6
Ola Jansson
Sweden
SWE
7
Michael Johansson
Sweden
SWE
8
Alejandro Aguilar Lara
COMA
ESP
9
Serhii Bielanenko
Prolisok
UKR
10
Graham Urquhart
OD
GBR
11
Pekka Seppä
Suunta-Sepot
FIN
12
Serhii Kyrychenko
Prolisok
UKR
13
Iryna Kulykova
Prolisok
UKR
14
Tuomo Niskanen
Finland
FIN
15
Vjačeslavs Lukaševičs
ISRK Krāslava
LAT
16
Nicola Galvan
Asiago 7 Comuni
ITA
17
Zbigniew Bąk
Poland
POL
18
Inga Gunnarsson
OK Pan Kristianstad
SWE
19
Rolf Karlsson
Sweden
SWE
20
Piergiorgio Zancanaro
Padova Or.
ITA
21
Søren Saxtorph
Ballerup OK
DEN
22
Jan Zdanowicz
Poland
POL
23
Juan Emilio Montero Sánchez
COMA
ESP
24
Vladyslav Poznianskyi
Ukraine
UKR
25
Agata Ludwiczak
UKS Orientuś Łódź
POL
26
Pavel Dudík
SK Prostějov
CZE
27
Krzysztof Drożdż
Poland
POL
28
Pavel Šprynar
SKV Praha
CZE
29
Marzena Borucka
Poland
POL
30
Hana Doležalová
Spartak Vrchlabí
CZE
31
Ken Gammelgård
OK Ravinen
FIN
32
Miguel Angel Garcia Grinda
ADOL
ESP
33
Mariusz Włodarski
Poland
POL
34
Bohuslav Hůlka
SKV Praha
CZE
35
Tuula Tjäder
LS-37
FIN
36
Colin Duckworth
Great Britain
GBR
37
Peter Roberts
Great Britain
GBR
38
Tuomo Markelin
Helsingin Suunnistajat
FIN
39
Petr Krystek
SKV Praha
CZE
40
Valdis Strods
AUSMA IADC
LAT
41
Marina Bivainite
AUSMA IADC
LAT
42
Agata Cieśluk
Tur Borówka
POL
43
Daniel Szulc
Poland
POL
44
Almas Matulaitis
SK Siekis
LTU
45
Tadeuš Šimkovič
SK Santaka
LTU
46
Ella Lukatska
PodilTeam Bamby SC
UKR
47
Krzysztof Lechniak
BnO Szczecin
POL
48
Miksa Laáber
Hungary
HUN
49
David Snypes
USA
USA
50
Mauro Nardo
Italy
ITA
51
Anne Maker
USA
USA
52
Laima Lazinskiene
SK Santaka
LTU
Name
Club
Country
1
Simone Frascaroli
POL. G. MASI
ITA
2
Sebastiano Lambertini
Italy
ITA
3
Jonatán Furucz
Farmaceut Bratislava
SVK
4
Kristaps Mierlauks
Sprīdītis TSK
LAT
5
Kateryna Prasol
PodilTeam Bamby SC
UKR
6
Albert Forst
Matfyz Praha
CZE
7
Oleksandr Grysha
PodilTeam Bamby SC
UKR
8
Ville Hiirsalmi
Turun Metsänkävijät
FIN
9
Matilda Lukkari
SK Uusi
FIN
10
Ivan Kobets
PodilTeam Bamby SC
UKR
11
Beata Mazurkiewicz
Orientop Wroclaw
POL
12
Sabrina Schöps
OLV Landshut
GER
13
Veronica Rodriguez Brome
Spain
ESP
14
Matyáš Kosť
SKV Praha
CZE
15
Marta Mazurkiewicz
Orientop Wroclaw
POL
16
Pavels Rogozins
Stiga OK
LAT
17
Adriana Rolland Llamas
Spain
ESP
18
Venla Mäkinen
Koovee
FIN
19
Daniil Malov
O Club
UKR
20
Sarah Schöps
OLV Landshut
GER
21
Vladyslav Hatsaniuk
PodilTeam Bamby SC
UKR
22
Hiu Man Sophie Ko
Hong Kong
HKG
23
Myroslav Kostyuchok
PodilTeam Bamby SC
UKR
24
Vanessa Schöps
OLV Landshut
GER
25
Sara Lopez
Spain
ESP
26
Tsz Ming Poon
Hong Kong
HKG
27
Hlib Pobuzhanskyi
O Club
UKR
28
Katja LatvaKokko
New England Orienteering Club
USA
29
Gytis Spundzevičius
OK Oriens
LTU
30
Leonidas Tufekcis
Poland
POL
31
Matas Stankunas
Lithuania
LTU
32
Mikus Kulaks
Madonas BJSS OK Arona
LAT
33
Selma Rusanen
Hauhon Sisu
FIN
34
Anže Kölner
OK Komenda
SLO
35
Artjoms Ivanovs
Stiga OK
LAT
36
Aleksas Murenas
Medeina OK
LTU
37
Carolina Mullis
OB Kotlářka
CZE
38
Daryna Vovk
Prolisok
UKR
39
Vsevolod Kovalchuk
O Club
UKR
40
Marie Kurfürstová
FS Praha
CZE
41
Petro Karamalak
PodilTeam Bamby SC
UKR
42
Illia Mazur
PodilTeam Bamby SC
UKR
43
Ella Ryynänen
SK Uusi
FIN
44
Marta Fabriani
Polisportiva G. Castello
ITA
45
Nora Straková
SK Los Mělník
CZE
46
Alessandro Bortolato
Or. Treviso
ITA
47
Oleh Yanchenko
Kyiv
UKR
48
Federico Bortolato
Or. Treviso
ITA